2012 m. sausio 6 d., penktadienis

Apie kraitelį

Žurnalai, knygos, internetas, ypač reklaminiai lankstinukai skirti besilaukiančiom mamoms mirga nuo ilgiausių naujagimio kraitelio sąrašų. Skaitai tuos nesibaigiančius sąrašus ir pradedi galvoti, kad auginti vaiką yra be galo brangu, kad niekada nepagalvojai, kiek visko reikia. O aš galiu drąsiai teigti – nusiraminkit, nereikia. Vaikui be galo reikia mamos ir tėčio. Visa kita tik šiek tiek palengvina buitį. Bet tam užtenka minimalaus kiekio daiktų. Šiame ir kitame įrašuose pateiksiu alternatyvų daiktų naujagimiui ir mamai sąrašą, kurį suskirstysiu ne pagal daiktų paskirtį, kaip paprastai daroma, o pagal jų reikalingumą.

Naujagimiui tikrai prireiks:

• Rūbelių. Pirmiausia, vilnonių kojinyčių, geriausia artimo žmogaus megztų su meile. Jos ne tik šildo dar savo kūno temperatūros nemokantį reguliuoti mažylį, bet ir stimuliuoja pėdutėse esančius taškus, teigiamai veikia kraujotaką. Dar prireiks kepurytės (namų ir lauko, priklausomai nuo sezono), „bodžiukų“ ir šliaužtinukų. Taip pat šiltesnio rūbelio į lauką. Jei mažylis gimsta rudenį ar pavasarį, labai geras dalykas yra vilnonis kombinezonas, nes vilna geriausiai prisitaiko prie temperatūros ir su tokiu mažylis retai kada sušals ar perkais. Kalbant apie rūbelius, iš patirties galiu pasakyti, jog geriau mažiau, bet kokybiškų, nei daug, bet pigių. Nes pigūs po kelių skalbimų atrodys kaip skudurėliai, o kokybiški net ir ilgokai dėvėti atrodys gerai ir tiks kitam vaikeliui arba juos net bus galima parduoti.
• Automobilinės kėdutės. Be jokių svarstymų reikalingas daiktas saugiam mažylio vežimui automobiliu. Labai nepatariu pirkti universalių, tinkančių nuo gimimo iki 18 kg. Mūsų dabartinėje 9-18 kg kėdutėje galima vežti naujagimį, nes yra jam skirtas įdėkliukas ir kėdutę galima tvirtinti nugara į priekį. Bet taip pritvirtinus ji atrodo labai nesaugiai ir nestabiliai. Todėl geriau šioje vietoje netaupyti ir pirkti kėdutę, atitinkančią vaiko svorio kategoriją.
• Nešioklės, vaikjuostės ar slingo. Nepamainomas dalykas mamytei, kuri nori su vaikeliu sukurti saugų ryšį, bet nenori apleisti buities, užsidaryti namuose ir nieko be vaiko nematyti. Išsirinkus sau patogiausią nešiojimo būdą kartu su vaikeliu galima padaryti labai daug. Iš nežinojimo aš truputį prašoviau su savo pasirinkimu. Nusipirkau tikrai puikią nešioklę Manducą, tačiau nors ji ir tinkama naujagimiams, patogiai į ją įsodinti naujagimio man nepavyko. Bet vėliau ji buvo nepamainomas dalykas. Todėl laukdamasi antro vaikelio būtinai įsigysiu slingą arba vaikjuostę nes su jais yra be galo daug būdų nešioti vaikelį. Tikiu, kad atrasiu sau patogiausią. Beje, manyčiau labai naudinga yra nueiti į vaikų nešiojimo kursus. Ir dar – pirkti nėra būtina, mokanti siūti mamytė nesunkiai vaikjuostę pasidarytų pati.
• Paklotėlių ir marliukų. Sakydama „paklotėliai“ turiu omeny tuos flanelinius vystykliukus, tačiau šiuo atveju jie nebūtų naudojami kaip vystyklai. Galima pirkti didelį flanelės gabalą ir pasisiųsti, galima pirkti atskirus pasiūtus tiek paklotėlius, tiek marliukus. O nauda jų begalinė – naujagimiai daugiau mažiau atpylinėja, todėl po ranka visada pravers marliukas pavalymui. Auginant berniuką, marliukas ar vystkliukas pravers užmesti ant intymios vietelės keičiant sauskelnes ar vystyklą, kad nebūtų fontano. Paklotėlis pravers patiesti ant vystymo lentos ar kokio kito paviršiaus keičiant sauskelnes, šiaip darant kokias procedūras, tiesiog  masažuojant ar leidžiant mėgautis oro voniomis. Šių dalykėlių reikalingumas gerokai sumažės užsiimant natūraliąja higiena, tačiau bet kokiu atveju, pasitaikys daug situacijų, kai po ranka labai reikės medžiagos skiautelės. Tegu jų nepritrūksta.
• Apklotėlio. Nebūtina pirkti, jei namie yra nedidelis vilnonis „dekiukas“. Užteks išplauti su švelniom priemonėm. Jei tokio nėra, labai pravers natūralios vilnos apklotėlis – tiek migdant mažylį šalia atskirai užkloti, tiek vežimėlyje, tiek nubudusį susukti, kad jauku ir šilta po saldaus miegelio būtų.
• Rankšluostuko. Taip pat tiks namuose turimas švelnesnis rankšluostis. Bet jei yra noro ir galimybių, patariu įsigyti rankšluostuką su gobtuvu – labai patogu apgaubti nupraustą mažylį. Taip pat mums pravertė keli maži rankšluostukai užpakaliuko ir privačių vietelių pavalymui po nuprausimo namie ar svečiuose.
• Prausimo priemonės. Užteks ir vieno švelnaus, ekologiško prausiklio arba prausiklio ir šampūno atskirai. Nepagailėkit pinigų geram, nes užteks daugiau nei metams. Nesižavėkit plačiai reklamuojamais, maximose pardavinėjamais. Prisišauksit alergijų ir kitokių nelauktų svečių, nes jie pilni naujagimiui visai nereikalingos chemijos.
• Skalbimo priemonės ir ūkinio muilo. Nieko nereikia pirkti, jei šeimoje iki vaikelio gimimo buvo naudojamos ekologiškos ar natūralios skalbimo priemonės. Bet jei nebuvo, nusipirkit tokį skalbiklį bent jau vaikelio rūbams. O dar geriau, jei visos šeimos rūbai bus jais skalbiami, nes miltelių chemija lieka rūbuose, o prie jų glaudžiamas mažylis. Geriau nerizikuoti. O ūkinis muilas (labai geras Ringuvos vaikams, bet tiks bet koks ekologiškas ar iš natūralių ingredientų) yra pats geriausiais kakučių ir kitokių dėmių išėmėjas.
• Neperšlampamų paklotėlių ir drėgnų servetėlių. Namie šitais gyvenimą lengvinančiais dalykėliais geriau nepiktnaudžiauti, bet kur gamtoj ir svečiuose jie tikrai pravers. Tačiau drėgnas servetėles patariu pirkti tik ekologiškas, nes įprastose sintetinių, labai kenksmingų, alergijas sukeliančių priedų yra nemažiau nei kokiam eiliniam kreme.
• Žirklučių. Pirkom mes bukais galais, bet beveik nenaudojom. Todėl puikiai tiks namuose esančios paprastos manikiūrinės žirklutės, tik prieš karpant nagučius naujagimiui, reikėtų jas dezinfekuoti, o vėliau užteks tik nuplauti. Vis dėlto, jei baisu karpyti tokius mažulyčius nagelius, pradžiai galima pabandyti ir tas bukais galais, nors apskritai su jomis kirpti sunkiau. O galbūt jums labiau tiks ir patiks žnyplutės.
• Vatos. Sudrėkinta vata pats puikiausias dalykas naujagimio privačioms vietoms pavalyti. O rimtesnį reikalą reikėtų nuplauti po kriauklę. Tikrai labai neapsisunkinsit kasdienybės, o mažylio užpakaliukas turės daugiau šansų būti švelnus ir neparaudęs. Na ir šiaip vata pravers valant ausytes, nosytę, akytes ir net visą kūnelį, nes tikra nebūtina naujagimio maudyti kasdien ir net kas antrą dieną.

Be šių dalykų galima apsieiti, bet ypač pirmagimį auginantiems tėveliams pravers:

• Vežimėlis. Kad ir kaip gerai kūdikiui yra beveik visada būti prie mamytės, visgi gali būti situacijų, kai reikės nueiti didelį atstumą, kai mažyliui užmigus norėsis nuveikti kažką, ko nepadarysi pasirišus mažylį, ir dar nemažai situacijų, kai šio žmonijos išradimo gali prisireikti. O kokį pirkti, labai priklauso nuo šeimos gyvenimo būdo ir netgi vietos. Pasivaikščiojimams gamtoje maži, nepripučiami ratukai visai netiks, užtat puikiai tiks miesto šaligatviams. O gyvenant namo be lifto penktam aukšte nori nenori teks pagalvoti apie vežimėlio svorį.
• Sauskelnės arba vystyklai. Iš tiesų šis punktas atsidūrė antrajam sąraše tik todėl, kad visai neseniai aš įsitikinau, jog natūrali higiena nėra kažkas mistiško ir nerealaus. Todėl savo antrąjį vaikelį bandysiu auginti be sauskelnių ir vystyklų. Jau vien tam, kad prie ko nepripratini, nuo to ir nereikia atpratinti. Visgi, kad ir gimdymo namuose, dar nenurimus po visų įspūdžių, gali būti sunku pradėti tai daryti, todėl bent pradžiai nusipirksiu sauskelnių. O jums patariu arba susižavėti vystyklais ir daugkartinėm sauskelnėm arba pirkti ekologiškas sauskelnes. Tarkim, Libero per akcijas yra ne ką brangesnės už įprastines. O svarbiausia vaiko užpakaliukas ir motulė gamta jums padėkos.
• Vonelė mažyliui maudyti. Bent jau mes naudojom ją trumpai. Paskui atradau, kad man daug greičiau ir patogiau su vaiku ant rankų eiti į dušą, o kai sūnutis išmoko įsikibęs stovėti, tiesiog jį pastatydavau vonioj ir prausdavau su dušu. Nors, žinoma, daugeliui vaikų patinka turkštis vandenyje, bet tam galima prileisti vonią. Taigi, šiuo atveju viskas priklauso nuo vaiko būdo, raidos, yra namie vonia ar tik dušas ir t.t. Bet greičiausiai pirmus kartus maudant mažylį, ramiau tai daryti bus vonelėje.
• Lovelė (kartu su čiužinuku ir patalyne). Mums šis baldas kol kas praverčia tik todėl, kad mūsų lova siaura ir vaikas turi vietos bent jau ranką ant savo lovelės pasidėti, nors šiaip miega man prie šono. Dar visai neblogas daiktas vaikui mokantis atsistoti. Be to, gali praversti dienos miegelio metu, jei mama nenori visą laiką būti miegamajam, bet bijo, kad vaikas nusiridens nuo lovos. Tačiau, kol dar mažas, galima migdyti prie savęs vežimėlyje, o didesnis jau mokės pats nulipt, taigi... toks baldas kaip ir nereikalingas, jei šeima turi plačią miegamojo lovą. O jei visgi paaiškės, kad reikia (nes labai retai, bet pasitaiko vaikų, kurie nuo gimimo mėgsta miegoti vieni), bet kada bus galima nusipirkti.
• Vystymo stalas. Aš pirkau, nes sąrašuose buvo ir atrodė, kad tikrai reikia. Kadangi pirkau, tai ir naudojau. Bet šiaip kuo puikiausiai vystyklus ar sauskelnes keisti, pamasažuoti, oro vonias padaryti galima ir ant lovos.
• Vonios termometras. Pirmą kartą maudant vaikelį matuoji šimtą kartų, nes vis neramu, kad bus per karštas ar per šaltas vanduo. Ilgainiui net nepastebi, kaip imi tą daryti ranka. Taigi, jei jaučiat, kad dar nepasitikit savo ranka, įsigykit, nepakenks.
• Nosies aspiratorius. Šį daiktą įsigijau taip pat dėl nuolatinio šmėžavimo sąrašuose. O paskui mąsčiau – negi gamta tokia kvaila, kad mažylių nosytės neišsivalytų savaime. Žinoma, jei būnat šildomuose, nevedinamuose namuose, tai ta maža nosytė kimšis ir kimšis, bet šiaip yra begalės šios daugeliui kūdikių labai nemalonios procedūros prevencijų. Net susirgus slogyte, daug efektyviau nosytė išsivalo pakabojus virš garuojančios vonios ir švelniai paspaudinėjus šnervytes. Bet gali būti situacijų, kai šio daikčiuko prireiks. Todėl nusipirkit, bet tik su guminiu galu – nebus taip nemalonu mažyliui. Ir nepamirškit, kad stresas nepadeda sveikti, todėl niekada šiuo daiktu nepiktnaudžiaukit.
• Purškiamas jūros vanduo. Nemažai gydytojų perspėja, kad purkšti reikia atsargiai, nes visą turinį su stipria srove galime "nunešti" iki ausyčių. Be to, daugeliui kūdikių ši procedūra labai nemaloni. Nors patys sunaudojom visą tokį flakonėlį, dabar aš manau, jog daug paprasčiau ir be tiek daug streso būtų tiesiog su pipete įlašinti druskos su jodu ar dar geriau – himalajų druskos silpno tirpalo. Taip pat nereikia pamiršti, jog gaivus, drėgnas namų oras, švarios grindys ir dažnai valomos dulkės yra puiki lengvai kvėpuojančios nosytės prevencija.
• Aliejus vaiko odelei. Man labai patiko kažkur perskaityta mintis, kad vaikui sausa odelė nekenkia, o kad ji būtų švelni ir maloni liesti, reikia tik tėvams... Visgi masažo-glostymo procedūra aliejumi pateptom rankom bus maloni tiek jums, tiek kūdikėliui. Bet tam puikiausiai pasitarnaus šalto spaudimo nerafinuotas alyvuogių ar kokosų aliejus. Tikrai nereikia prisipirkti kažkokių baisiai brangių. Ir aliejus bus visada geriau už losjoną, net ekologišką, nes aliejus neturi absoliučiai jokių priedų.
• Efferalgano žvakutės. Linkiu, kad kuo mažiau jų reikėtų. Bet jei jau taip nutiks, kad mažyliui netikėtai sukils tokia temperatūra, kurią, pasak medikų, jau reikėtų mušti, geriau turėti jų po ranka. Nors aš labai norėčiau tikėti, kad yra daugybė efektyvių natūralių temperatūros numušimo būdų, bet puikiai suprantu, koks stresas apima, kai ji pakyla jūsų pirmagimiui mažyliui ir tuo metu tiesiog norisi jam kuo greičiau padėti.

Daiktai, kurių iš anksto tikrai nereikia pirkti, bet pagal situaciją jų gali prireikti:

• Kremas nuo iššutimų. Linkiu, kad ir jo neprireiktų. Bet kartais taip nutinka net ir su ekologiškom sauskelnėm ar vystyklais. Tokiu atveju patariu pirkti tik ekologišką kremą arba naudoti natūralias priemones, nes sintetiniai priedai, esantys daugelyje kremų, gali tik pabloginti odelės būklę.
• Gultukas. Vienas iš materialiosios tėvystės išradimų, tikrai nebūtinas, bet... Tarkim, mūsų namuose jis atsirado, nes pastebėjau, kad mano vos vieno mėnesio bernelis labai mėgsta stebėti aplinką, bet ne gulėdamas, o vos pakeltas. Tačiau tokiu daiktu jokiais būdais nereikėtų piktnaudžiauti, laikyti jame vaiko vos ne visą dieną. Nes geriau už mamos rankas kūdikėliui niekur nebus.
• Miegmaišis. Pravers visus apklotėlius nuo savęs nuspardančiam mažyliui. Mums neprireikė, todėl konkrečiai patarti nieko negaliu.
• Karuselė virš lovelės. Tai neturėtų būti jūsų vaiką užmigdantis ir laisvą laiką su jūsų vaiku leidžiantis daiktas. Bet gali būti visai smagu gulėti apsikabinus ir stebėti besisukančius žvėrelius.
• Vatos pagaliukai ausytėms valyti. Tokių greičiausiai turėsit namie ir jų nereikės pirkti. Tačiau atsargiai, jie lengvai sulenda į mažą ausytę. Beje, neseniai nusipirkau tokius specialius vaikams, su pastorintais galiukais. Visai neblogas išradimas.

Be labai didelės būtinybės labai nerekomenduoju pirkti:

• Čiulptuko. Kad būčiau sąžininga, turėčiau šį punktą įrašyti į sąrašą prieš tai. Nes pirmus keturis mėnesius kartais pasinaudodavau jo paslaugom. Tada man atrodė, jog jis man palengvina gyvenimą, nes galiu nueiti pavalgyt, atsiprausti, užmigdyti vaiką vežimėlį. Nors kas kartą grūsdama savo vaikui į burną tą silikono gabaliuką, jausdavausi kažkaip prastai. Lyg apgaudinėčiau savo brangiausiąjį. Dabar suprantu, jog reikėjo klausyti širdies balso. Laisvai būčiau išsivertus be šio „šiuolaikinės“ tėvystės atributo. Ir tik vėliau sužinojau, kad jis pridaro praktiškai vien žalos, naudos dar gerai reikėtų paieškoti. Todėl nuoširdžiai patariu bandyti išsiversti be jo. Ypač, kol mažylis dar tik mokosi taisyklingai žįsti.
• Buteliukų ir visų jų priedų. Nes beveik kiekviena mama gali maitinti savo mažylį pati. Prireikus pienuką galima sugirdyti iš šaukštelio, taurelės, pipetės ir pan. Iki pusės metų mažyliui nereikia jokių kitų skysčių, o pusmetinukas jau gali gerti iš puodelio ar bent iš gertuvėlės su snapeliu, todėl buteliuko greičiausiai niekada taip ir neprireiks.
• Arbatėlių vaikui iki pusės metų. Nes jų tiesiog nereikia. Patausokite nebrandų savo kūdikėlio žarnyną.
• Vaikštynių, veiklos centriukų ir visokių kitokių mirgu margu dalykėlių. Tai galioja labiau vyresniems kūdikiams, bet šiuolaikiniai tėveliai labai mėgsta ir vos gimusius mažylius apkrauti blizgančiais, žybsinčiais, (dažniausiai baisiai) grojančiais mechanizmais ir palikti vienus lavintis. Kūdikiui nereikia tų blizgučių. Jam reikia mamos ir tėčio ir pasaulį jis nori pažinti žvelgdamas nuo jų rankų, o ne į plastmasinius žmogiškojo kontakto pakaitalus.

Taigi, apibendrinant galiu pasakyti – jei jūs nevairuojate automobilio, mokate siūti ir namie naudojate ekologiškas kūno priežiūros ir skalbimo priemones, iš esmės galite nepirkti nieko. Jei ne, tuomet prireiks šiek tiek pirkinių, bet nepameskite dėl jų galvos. Geriau laiką, kurį skirtumėte beatodairiškam visko iš eilės pirkimui, skirkite geros literatūros apie motinystę ir tėvystę skaitymui, pinigus skirkite kursams arba tiesiog maloniai leiskite laiką, leiskite sau kuo daugiau mąstyti apie tai, kas jums yra motinystė ir tėvystė, kaip jūs norite auginti ir kokiu žmogumi užauginti savo vaiką. Ir tai bus pats geriausias kraitelis jūsų kūdikiui.

Taip pat skaitykite atskirą įrašą apie kraitelį besilaukiančiai ir pagimdžiusiai mamytei.

2 komentarai:

  1. Pagaliau internete atsirado "sveiko proto" kraitelis!

    Aciu uz patarimus, be galo praverte.... Nes niekaip negalejau rasti reklama nepulsuojancio, neaiskiu pavadinimu ir paskirties daiktu saraselio. Labai naudinga!

    AtsakytiPanaikinti